Akvaryum Dip Çekimi Nasıl Yapılır ?

Akvaryum dip çekimi akvaryum balıkları için çok önemlidir. Çünkü akvaryumda yaşattığımız balıklarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesi için akvaryum bakımının bize göre ilk şartı akvaryum dip çekimi ve su değişimidir.

Sifonlu Dip Çekimi Süpürgesi

Akvaryum dip çekimi nasıl yapılır sorusunu, petshoplar dan alacağınız akvaryum dip çekim aleti (Dip süpürgesi,akvaryum sifonu) alarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Akvaryum dip çekim aleti fiyatı 10 TL ile 25 TL arası değişmektedir. Akvaryum dip temizliği yaparak sizlerde balıklarınıza daha sağlıklı bir ortam oluşturabilirsiniz. Akvaryum faydalı bilgiler bölümü olarak daha çok sizleri akvaryum hobisi konusunda bilgilendirmeye çalışacağız iyi seyirler.

Dip Çekimi Şarttır

Balıklar protein sentezi sonucu oluşan amonyağı böbrek yoluyla ve solungaçlarından atar. %5 kadarı dışkıda bulunur, bu da tamamen göz ardı edilebilecek bir orandır. Sen üreyi sıçarken mi atıyorsun birader demek lazım bok nitrat yapar diyene. ayrıca; aşırı yemleme yapmıyorsak, yani dipte saatlerce yenmemiş yemler kalmıyorsa ve sistemimiz kumlu ise, dip çekimi yapmazsak sistemimiz çok daha sağlıklı çalışır. bunun sebebi dışkının ve bitki çürüklerinin nitrifikasyon bakterileri için mükemmel bir organik gıda olması, ayrıca yüzey alanları itibariyle ev olmasıdır.

Nitratı Nitrat Yapan

Nitrat nitrat yapan dip kirliliği aşırı yemleme sonucu uzun süre dipte kalıp çürüyen yemler dir. Ayrıca balıklara da haddinden fazla yem verirseniz o da nitratı artırır ve sindirim sonucu solungaçtan atılan amonyak ile. son not da şu olsun; kalitesiz yemdeki, balıklara uygun olmayan aminoasitler de protein sentezinde tam randımanlı işe yaramayarak daha fazla amonyak halinde atılır. yani yemlemeyi düzgün yaparsanız (yapmıyorsanız da akvaryum ile işiniz ne lan) dip çekimi değil, üstten gereğince su değişimi esastır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir