Beta Balığı (Kavgacı Siyam Balığı)

Beta balığı beslemeyi düşünenlerin en çok yaptığı yanlış beta balığı bardakta yaşatma fikri bunu da destekleyen satıcılardır. Beta balığı hakkında detaylı bilgileri burada bulacaksınız.

Beta Balığı Genel Özellikleri

*Betta balığı Tayland kökenli bir balıktır.
*Etçil beslenir.
*Özellikle kendi cinslerine karşı aşırı agresif bir balıktır. Bu nedenle farklı cinslerle veya kendi cinsiyle aynı ortamda yaşayamaz. 
*Ph’ı 6-8 arasında ve sıcaklığı 23-30 derece olan su onun için en uygun ortamdır.

Beta balığı, diğer bir deyişle kavgacı siyam balığı betta splendens doğal ortamda Tayland’da sığ sularda, pirinç tarlalarında kısacası sakin, ılık , akıntısız sularda bulunurlar. Etçildirler ve doğal ortamlarında, sudaki sinek larvaları ,solucan gibi canlıları avlarlar. Beta balıklarının boyutu ortalama 5 cm civarındadır. Labirentliler sınıfına girerler. Yani oksijeni daha verimli kullanabilmek adına gerekli olduğu zaman kullandıkları farklı bir solunum sistemleri mevcuttur. Birçok balık türüne agresif olduğu gibi kendi türüne karşı da oldukça agresiflerdir. 2 erkek betanın bir arada durması birinin ölümü ile sonuçlanacaktır. Ayna tutarak bunun ufak bir simülasyonunu yapabilirsiniz.

Beta Balığı Türleri nelerdir?

Plakat betta, halfmoon beta, doubletail beta ( çift kuyruk ), veiltail beta ( tül kuyruk ), taç kuyruk beta, dragon beta vb. çeşitlilik en popüler türler arasında yer alır. 

Beta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı ?

Beta balığı besleyecekleri merak ettiği önemli bir konuda budur. Bu Beta balığı akvaryumu nasıl olmalı konuya daha detaylı bakmak için linke tıklayın.

Resim : Kerimin Pet Dünyası

Beta Balığı Nasıl Beslenir

Beta balıkları etçildir. Protein ağırlıklı beslenirler. Haftada bir gün yosun ağırlıklı bitkisel besinler sindirim sistemini rahatlatır. Ayda bir haşlanmış ıspanak verilebilir. Günde bir kez beslenmesi idealdir. Bağ kurmak için, günlük miktarı 3 eşit parçaya bölüp gün içinde farklı saatlerde de besleyebilirsiniz.

Balığı yemleme esnasında yemi azar azar vermelisiniz. Farklı besin değerlerinde yemler bulunuyor ancak ortalama bir günlük yem miktarı bir beta balığının boyutunun yaklaşık 10’da 1’i kadar olabilir.

Beta Balığı Bakımı

Beta balığı ani hava sıcaklığı değişimlerinden çabuk etkilenir. Kalorifer üzeri veya peteklerine çok yakın bölgeler, pencere önleri ya da günün belirli bir saati direkt güneş alan bölgeler seçilmemelidir. Akvaryumu pencere önünde tutarsanız hem akvaryumunuz yosunlanır, hem de ısı değişiminden ötürü balığınız hastalanabilir.

Normal oda sıcaklığında ısıtıcı kullanmadan yaşayabilirler.

Beta Balığı Hangi Balıklarla Yaşar ?

Bu konuyu kendi youtube sayfamız da sizlere detaylı bir şekilde Beta Balığı Hangi Balıklarla Yaşar ? konusunun cevabını verdik.

Beta Balığı Fiyatları Nedir ?

Beta balığı fiyatları bölgeye ve yaşadığınız yere göre değişmektedir. Ama fiyatı ortalama 15 TL civarıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir