Blue Acara Ciklet Balığı

Blue Acara Ciklet Özellikleri 

Bilimsel ismi: Aequidens pulcher

Doğal yaşam alanı: Kolombiya, Venezuella ve Trinidad

Bakım zorluğu: Yeni başlayanlar tarafından beslenebilir. Boyu büyük olmadığından, büyük bir akvaryuma ihtiyaç duymaz. Birçok ciklete göre beslenmesi daha kolaydır. Çoğu hazır balık yemi ile beslenebilir. Bakımındaki en büyük zorluk sık sık su değişimine ihtiyaç duymasıdır.

Boyu: En fazla 20 santimetre

Blue acara balığı karakteri: Yarı agresif

pH: 6.5 ile 8.0 arası

Sıcaklık: 23 ile 29 santigrat derece arası

Su sertliği: 3 ile 20 dGH arası

Akvaryum hacmi: Minimum 120 litre

Ortalama ömrü: 10 sene

Yüzdüğü seviye: Akvaryumun tamamı

Blue acara ile uyumlu balıklar: Genellikle kendi boyundaki balıklarla beraber beslenir. Aşırı agresif olmamasına rağmen, tek eşlidir ve kendine çekirdek aile kurar. Üreme döneminde bölgecileşir ve bitkileri kökünden sökebilir. Discus, cüce ciklet, melek balığı ve uaru ciklet gibi uyumlu Amerikan cikletleri ile beraber beslenebilir.

Blue Acara Balığı 

Blue Acara Güney ve Orta Amerika’ya özgü bir ciklet türüdür. Orta boylu ve güzel görünümlü bir balıktır. Vücudunun geneli metalik mavi ve gri renklidir. Diğer Acara türlerinden geniş alnı ile ayrılır. Boyu 20 santimetreye ulaşabilir. 10 santimetre olduğunda üremeye hazır hale gelir. Dayanıklı bir türdür ve ilk defa ciklet besleyecekler için uygundur. Kaliteli yemle beslendiği ve su kalitesine dikkat edildiği sürece bakımı kolaydır. Beslenmesinde ve üretiminde sıkıntı yaşanmayacaktır.

Kendi cinsindeki diğer cikletlere göre daha uysal olduğu söylenebilir. Kendi boyundaki barışçıl Güney Amerika cikletleri ve kedi balıkları ile beraber beslenebilir. Ciklet ailesinin oldukça barışçıl bir üyesi olmasına rağmen, kendinden küçük balıkları taciz edecektir. Bu yüzden ya kendi boyundaki ya da kendinden büyük balıklarla beraber beslenmelidir.

Kendi türüne karşı genellikle barışçıldır. Birden fazla Blue Acara balığı beslenecek olursa çift oluştururlar. Kendi bölgesinden uzak durduğu sürece diğer balıklara rahatsızlık vermezler. Ancak üreme döneminde biraz agresifleşebilirler. Yavrular yumurtalar çatladıktan kısa süre sonra akvaryumdan çıkartıldığı sürece, her iki haftada bir yavru alınabilir. Yavruların akvaryumda bırakılması halinde ebeveynleri onlara zarar vermez, aksine bakımlarını üstlenirler.

Akvaryumda ince taneli kum ve çok sayıda saklanma alanı olduğunda Blue Acara balığı daha huzurlu olur. Bitki bulundurmak iyi bir fikir değildir. Çünkü tabanı karıştırmayı seven balığımız, onları kökünden sökebilir. Sagittaria ve vallisneria gibi dayanıklı bitkiler tercih sebebidir. Ancak köklerine zarar gelmemesi için saksıyla beraber koyulmaları gerekir.

Yakın akrabası Green Terror ciklet ile benzerliği sebebiyle karıştırılabilir. Aslında bir zamanlar Green Terror de Blue Acara olarak bilinmekteydi, yani aynı bilimsel isimle adlandırılmaktaydı. Ama günümüzde her iki balığın ayrı ciklet türleri olduğu kabul edilmektedir. Zira Blue Acara, Green Terror gibi agresif değildir ve ondan daha küçüktür. Ayrıca ergenliğe ulaştığında baş çıkıntısına sahip olmaz.

Blue Acara balığı oval ve tıknaz vücutludur. Anal ve sırt yüzgeçlerinin ucu sivridir. Çelik mavisi ve gri renkli vücudunda çok sayıda benek ve çizgi vardır. Yüzünde birkaç tane yatay yeşil çizgi bulunur. Mavi-yeşil pulları sayesinde parlak renklidir. Dişi ile erkeği birbirine çok benzer. Ancak erkeklerin yüzgeçleri daha uzundur. Öyle ki anal ve sırt yüzgeçleri kuyruk yüzgecinin etrafında yay oluşturur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir