Calvus Ciklet Balığı (Altolamprologus)

Al-tow-lamp-row-lo-gus olarak telaffuz edilen Altolamprologus Calvus Ciklet Balığı , Afrika’nın Tanganyika Gölü’nün faklı bölgelerinde bulunmaktadır. ‘Calvus’ adı Latinceden gelmiş olup ‘dazlak-kel’ anlamına gelmektedir. Altolamprologus ismi bu balıkların başında pul olmaması sebebiyle verilmiştir.Siyah,beyaz,sarı vs gibi bir çok renklerde görülür.

Calvus Ciklet Balığı Hakkında

İnce bir vücut ve sivri bir kafa yapısına sahiptir. Şeritleri, vücudundakilere göre kafasında ve boyun bölgesinde daha belirgindir. Uzmanlar tarafından incelenen Calvuslar’da yetişkin erkeğin en fazla 15 cm, yetişkin dişinin en fazla 10 cm olduğu görülmüştür.

Calvus Ciklet Balığı genellikle Altolampropogus Compressiceps ile karıştırılır. Bu iki tür birbirine benzese de aralarında farklılıklar vardır. İkisinin de kafa yapılarında küçük bir fark olmasına rağmen, birbirinden en iyi bu özellik sayesinde ayrılırlar. Altolamprologus Calvus’un ağız yapısı yatay, Altolampropogus Compressiceps’in ağız yapısı ise dikey dir.

Calvus Ciklet Balığı Üretimi

Altolamprologus Calvus düz yumurta döken cikletlerdendir. Dişi,yumurtalarını dökmek için, erkeğin giremeyeceği kadar dar bir alan bulur ve oraya yumurtalarını döker.Genellikle bu bir kabuk,çatlak veya bazı kayalarda oluşan küçük mağaralardır. Dişi yumurtalarını bıraktıktan sonra erkek yuvanın girişine spermlerini bırakır yüzgeç hareketleriyle spermler yumurtalara ulaşır ve yumurtalar döllenmiş olur.

Yavruların yumuradan çıkması bir haftayla, 10 günü bulur.Bir defada yüz veya daha fazla yumurta dökebilir.Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra çok yavaş büyürler. Bir yavrunun yumurtadan çıktıktan sonra 1-1,5 cm ulaşması 6 aydan fazla zaman gerekir.Bu yüzden yavruları yetişkinlerle birlikte ana tankta tutmamanız şiddetle önerilir.

Calvus Ciklet Balığı Akvaryumu

Calvus akvaryum balığı olarak, doğal ortamında yağmacı olarak bilinen bir balıktır. Kayalıklar arasında saklanan küçük yavrular, tür ayırmaksızın en doğal besinidir. İnce vücutları sayesinde dar alanlara girmek onlar için çok kolay bir iştir. Akvaryumunuz da çesitli hazır yemler kullanabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir