Duboisi Maswa Balığı

Tropheus türü olan duboisi maswa akvaryum balıkları en çok beslenen tropheus türlerinden biridir ülkemizde. Duboisi maswa tropheus türü beslemeyi düşünenler için başlangıç olarak bu akvaryum balığı uygundur.

Duboisi Maswa Özellikleri

 • Latince Adı: Tropheus duboisi
 • Coğrafik Kökeni: Tanganyika Gölü
 • Yaşam Alanı: Derin kayalık alanlar
 • Kendi Türlerine Davranışı: Agresif
 • Yüzme Seviyesi: Taban – Orta
 • Sıcaklık: 23°C – 27°C
 • En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm.
 • En Az Akvaryum Hacmi: 250 litre
 • Su Sertliği: 8 – 25 °dH (Orta – Çok Sert)
 • pH: 8.0 – 9.5
 • Davranış Biçimi: Nispeten barışçıl. Diğer türlere zarar vermese de aşırı hareketliliği diğer balıkları rahatsız edebilir.

Duboisi Maswa Beslenme

Duboisi Maswa otçul bir akvaryum balıklarından biridir.Verilen birçok yemi kabul ederler ama duboisi maswa yemi ağırlıklı olarak spirulina içerikli pul veya tablet yemler, haşlanmış ıspanak vb. besinlerle beslenmelidirler. Diyetleri canlı ve dondurulmuş yemlerle de desteklenebilir. Sığır yüreği veya diğer hayvanların etleriyle asla beslenmemelidir, bu tür besinler bu balıkların sindirim sisteminde parazit oluşmasına neden olabilir.

Duboisi Maswa Genel Bilgi

Tropheus türlerinde tecrübeniz yoksa başlamak için en uygun türdür. Duboisi maswa akrabası olan diğer türler kadar agresif değildir. 150 cm lik kayalıklarla dekore edilmiş bir akvaryumda az sayıda erkek ve çok sayıda dişiden oluşan bir grup halinde bakmak en doğrusu olacaktır. Tanka daha sonra başka tropheus türleri eklenirse (moori, annectens, brichardi and spec.) çaprazlama olabilir, dikkat edilmelidir. Yavruları oldukça güzel; siyah üzerinde beyaz noktalı olur. Julidochromis, Eretmodus ve Tanganicodus türleri uygun tank arkadaşlarıdır. Barışçıl bir duboisi grubu elde etmek oldukça zordur. Bu balık doğada sürü halinde bulunmaz, akvaryum ortamında hiyerarşi kurulana kadar genellikle birbirleriyle kavga ederler. Bununla birlikte, daha küçük gruplarda (5-6 balık) hiyerarşi daha zor oturur ve ölümüne kavgalar olabilir. Bu nedenle bölgeci davranışları azaltmak için 15-20 balıktan oluşan bir grubun satın alınması önerilir. Küçük grupların ve hatta çiftlerin barışçıl bir şekilde bir arada yaşadığı istisnalar da görülmektedir. Eğer akvaryum dekore edilecek kayalardan mağara benzeri yapılar ve saklanma alanları oluşturulabilir, açık yüzme alanları da bırakılmalıdır. Su bol oksijenli olmalıdır ve tabanda ince kum kullanılmalıdır.

Duboisi Maswa Üretme ve Üreme

Akvaryum balıkları olarak duboisi maswalar, ağızda kuluçka yaparlar ve akvaryum ortamında üretilmesi mümkündür. Açık sularda yumurtlarlar, özellikle kayaların üzerinde. Yumurtlama sırasında yumurtalar tabana ulaşmadan önce dişi yumurtaları ağzına alabilir. Dişi yumurtaları ağzına aldıktan sonra burnunu erkeğe sürterek yumurtaların döllenmesini sağlar. Yavrular serbest yüzüşe geçene kadar dişi 4 hafta boyunca 5-15 yumurtayı ağzında taşır. Dişiler bu dönemde genellikle yem yemeye devam ederler ve ağzının altı şiştiği için kolayca yumurta taşıdığı fark edilebilir. Eğer dişi aşırı stres altına girerse yumurtaları erkenden tükürebilir veya yutabilir, bu nedenle ağzı dolu dişi başka bir yere taşınmaya karar verilirse dikkat olunmalıdır. Bir dişinin koloniden uzun süre ayrı kalması önerilmez, hiyerarşide ki yerini kaybeder ve geri döndüğünde saldırıya uğrayabilir. Yavrular serbest yüzüşe geçtikten sonra beslenmeye başlayabilir. Artemia, mikrokurt ve toz kuru yemleri yiyebilecek kadar büyük olurlar.

Duboisi Maswa Cinsiyet Ayrımı

Duboisi Maswa cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Her ne kadar büyüme hızı ve vücut formu gibi yöntemlerden bir fikir edinilse de, en garanti yöntem genital tüpçük kontrolü yapmaktır, ama bu kontrolü uzman kişilerin yapması önerilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir