ELODEA BİTKİSİ

Elodea, akvaryumlarda estetik bir bitkiyken, göllerde istilacı bir yapıya bürünür. Suyun kimyasını dengeler. Diğer canlıların alanını kısıtlayabilir.

Elodea, tatlı su bitkisidir. “Bataklıkseven” adıyla da bilinir. En popüler akvaryum bitkileri arasında ilk sıradadır. Göletler, bataklıklar, göller ve derelerde yetişebilir. Kolay temin edilebilen, ucuz ve hızlı büyüyen bir su ve süs bitkisidir. Birçok balıkla birlikte aynı ortamı paylaşabilir. Uyumlu bir bitki türüdür; ancak istilacıdır. Elodea, zor şartlarda ve kirli sularda yaşayabilir. Ancak süs bitkisi olarak akvaryumlarda estetik bir görüntü kazanılmak isteniyorsa sürekli müdahale etmek, budamak, yeniden dikmek gerekebilir. Gösterişli ve sağlam bir bitkidir. Akvaryum kullanmaya yeni başlayanlar için görsel açıdan keyif verir, bakımı kolaydır. Yıl boyu yeşil kalabilir.

Özellikleri Nelerdir?

Elodea, Hydrocharitaceae familyasına ait bir bitki türüdür. 1836 yılında İrlanda’daki bir gölette keşfedilmiştir. 1849 yılında Fransız botanikçi Jules Ermile Planchon tarafından tanımlanmıştır. Dana sonra 1854 yılında İskoçya’da, 1859’da Berlin’de Polonya’da görülmüştür. Ana vatanı Kuzey ve Güney Amerika’dır. Altı farklı türü bulunur: Elodea bifoliata (Kanada, Kuzey Amerika), Elodea callitrichoides (Arjantin, Uruguay), Elodea canadensis (ABD), Elodea granatensis (Güney Amerika), Elodea Nuttallii (ABD), Elodea Potamodeton (Şili, Peru, Bolivya, Ekvador). Dünyanın birçok ülkesinde ve bölgesinde yetişebilir.

Elodea, ılıman bölgelerde daha çok görülür. Tatlı su ortamlarında yavaş yavaş yayılır. Uzunlukları 40 ila 100 santimetreye kadar ulaşabilir. İki veya 3 metreye ulaşabildiği belirtilir. Gövde kalınlığı 5 santimetre civarında olabilir. Yumuşak ve sert sularda yetişebilir. Elodea için 6,5 ila 7,5 arasındaki pH değerli sular idealdir. Kuma ihtiyaç duymayabilir. Tutunma kökleri (yalancı kök) ile bir yere tutunarak gelişebilir. Bu kökler, besin kökü değildir, sadece tutunmak için kullanır. Su yüzeyine ulaşınca yeni dallar verir. Dalları sağa sola kıvrılarak yatay olarak uzar. Bazı türleri su üzerinde çiçek açabilir. Çiçekleri beyaz renkte, ortası sarıdır ve birkaç gün içinde solabilir. Yaprakları serttir, sivri uçludur, 1-4 santimetre uzunluğunda ve 2-5 mm genişliğindedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir