Japon Balığı

Japon Balığı ülkemizde en çok tercih edilen akvaryum balık türünden biridir. Genellikle japon balıkları olarak fanus için beslenmektedir ama bizler akvaryum da beslenmesini doğru buluyoruz.

Japon Balığı Genel Özellikleri

 • Latince Adı: Carassius auratus
 • Coğrafik Kökeni: Asya
 • Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul
 • Davranış Biçimi: Barışçıl
 • Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
 • Cinsiyet Ayrımı: Üreme dönemlerinde erkeklerin solungaçlarında kabacık benzeri yapılar oluşur.
 • Yüzme Seviyesi: Genelde taban ve orta
 • Üreme: Düz yumurta dökerler, çok sayıda yumurtlarlar. Yumurtalar su koşullarına bağlı olarak 4-6 gün içinde değişen açılma süresine sahiptir.
 • Sıcaklık: Yapay seleksiyon türlerde 18°C – 24°C , vahşiye yakın türlerde (4-30 °C)
 • En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm.
 • En Az Akvaryum Hacmi: Oranda, ryukin, ranchu gibi balıklar için 40 litre; comet shubunkin gibi tek kuyruklu ve daha iri boylara ulaşanlar için 70 litre.
 • Su Sertliği: 5 – 19 °dH
 • pH: 6.0 – 8.0

Akvaryum balıkları besleyenlerin en çok tercih ettiği balık türlerinden biri de Japon Balığıdır. Japon balıkları gerek görünüşleriyle de gerek de karakteristik özellikleriyle oldukça sevimli canlılardır.

  Japon Balıkları sazangiller familyasından gelmektedir. Birçok çeşidi de soğuk suda yaşayabilir. Yani beslendiğiniz akvaryumda tek cins olarak besliyorsanız bir ısıtıcıya gerek yoktur. Japon balıklarının ömrü yaklaşık olarak 5 yıldır. Fakat iyi bakıldıklarında daha uzun bir ömrü olabilir. Peki japon balıkları nasıl beslenir? Japon Balıklarının özellikleri nedir? Bakımları nasıl yapılır? Cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?

Japon Balığı Yemi ve Beslenmesi

Japon balıkları ve koilerin midesi olmadığı için doyma hissi de yoktur.Bu nedenle ne kadar yem atarsanız atın,yeme girişimde bulunacaktır.  Japon balıklarının beslenmesi için özel yemler üretilmiştir. Mide organı bulunmayan bu balık türünün doyma hissiyatları da yoktur. Bu yüzden Japon balıklarını kontrollü şekilde beslenmesi gerekmektedir. Protein kaynağı dışında bu balık türünün karbonhidrat kaynağıyla da beslenmesi gerekmektedir.

Haftada bir gün yeşil sebzeler(bezelye,ıspanak vb.) haşlanarak verilmeli ya da imkanınız yoksa bir gün aç bırakılmalıdır.

japon balıkları

Japon Balığı Akvaryumu

  Japon balıkları her ne kadar küçük olsalar da, iyi bakıldıklarında uzun yaşarlar ve oldukça büyük boyutlara ulaşabilirler. Bu yüzden bir Japon balığının büyüyebilmesi ve uzun yaşaması için balık başına 10 litre su hacmi gereklidir. İyi bir gözlemciyseniz Japon balıklarının sürekli olarak ağızlarına akvaryum kumunu alıp kum içinden yem arayıp kumu geri bıraktıklarını görmüşsünüzdür. Bu yüzden akvaryum kumu seçerken keskin değil yuvarlak ve ince taneli kumlar seçmenizi öneririz. Ayrıca karma kumlar da suyu bulandıracağı için iyi bir akvaryum filtresi kullanmalı ve filtreyi 7/24 çalıştırmalısınız. Fakat balıkları yoracak sirkülasyondan da kaçınmalısınız. Japon balığı beslerken akvaryum içinde köklü bitki yetiştirmenizi önermeyiz. Çünkü Japon balıklarının sürekli olarak kumla oynaması akvaryum bitkilerinin köklerine zarar verir. Akvaryum içinde illa bir bitki yetiştirmek istiyorsanız da, kalın yapraklı akvaryum bitkilerden tercih edebilirsiniz.

Japon Balığı Hastalık

Japon Balığında doyma hissi olmadığı için buna paralel olarak da en çok görülen sorunlardan biri kabızlıktır.

Japon Balığı Cinsiyet Ayrımı

  Japon balıklarında cinsiyet ayrımı yapılırken karın, gövde ve kuyruk kısımlarına bakılır. Erkek Japon balığının dişi olanlara göre kuyrukları daha uzundur. Dişi Japon balıklarının ise gövdeleri daha uzun ve karınları şişkindir. Japon Balığı Bakımı Bu balık türü ısı değişimine ve suyun oksijen seviyesindeki değişikliğe oldukça dayanıklıdır. Yaşadığı suyun sıcaklığı 18 ile 24 derece arasında olmalıdır. Japon balıklarının beslenmesi için özel yemler üretilmiştir. Mide organı bulunmayan bu balık türünün doyma hissiyatları da yoktur. Bu yüzden Japon balıklarını kontrollü şekilde beslenmesi gerekmektedir. Protein kaynağı dışında bu balık türünün karbonhidrat kaynağıyla da beslenmesi gerekmektedir. Japon balıkları kendi türleriyle daha iyi anlaşırlar. Fakat kendinden oldukça küçük veya büyük japon balıklarıyla iyi geçinemezler. Yaşadıkları sorunlar sonrası, küçük balıkları öldürüp yem olarak kullanabilirler.

Japon Balığı Fiyatları Nedir ?

Japon balığı fiyatları 5 TL ile 25 TL dir. Ama büyüklüğüne ve duruma görede fiyatları yükselmektedir.

Akvaryum hobisi ile ilgili daha çok bilgi ve video için buradan bakabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir