Kral Ciklet Balığı

Malawi türlerinin en ihtişamlılarından biridir Kral Ciklet Balığı. Latince adı Fossorochromis Rostratus olan ve ülkemizde kral ve çukur cichlidi olarakta bilinen bir türdür.

Her ne kadar tüm kaynaklar erkeklerin 25,dişilerin de 20 cm. boylara ulaşabildiklerini söyleseler de kral, eğer akvaryum şartları uygun ise,erkekleri 40,dişileri de 25 cm. civarı olabiliyorlar.Boyutları göz önüne alındığında geniş hacimli akvaryumlarda beslenmesi gerektiği anlaşılıyordur.

Kral erkekleri muhteşem renklere sahip olurlar.Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki malawi türleri içerisinde onun renklerine sahip olan tür neredeyse yoktur.

Sevimli Kral Ciklet

Bu son derece sevimli olan Kral Ciklet Balığı malawi türü,boyutlarının aksine karma akvaryumlar için son derece uygun ve barışcıldır. Yaklaşık 1-1,5 yaşına gelen kral ciklet üreme olgunluğuna ulaşmış demektir.Erkekleri 1 yaş civarı renklenmeye ve baskınlık kavgaları vermeye başlarlar.Ağzı son derece büyük olduğu için bir seferde 200 civarı yumurta tutabilir dişileri.Üremesi çok kolay değildir,özellikle yavruları çok hassas oluyorlar. İlk bir ayı atlatan yavrular son derece hızlı büyürler.Tecrübelerim kral yavrularının özellikle ilk 1 ay içerisinde karma olarak değil de,tek başlarına büyütülmeleri yönündedir,yoksa yavrularda büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

Kral Beslenme ve Akvaryum

Akvaryum balıkları olan yetişkin kral’lar kumluk olan ve fazla kayalık olmayan akvaryumlardan hoşlanırlar.Bir tehlike sezdiklerinde hemen kendilerini kuma gömerler.Beslenmeleri protein ağırlıklı olmalıdır,ara sıra canlı yem verilirse çok iyi olur.Son derece hareketli ve akvaryuma neşe katan canlılardır.Kendilerinden daha baskın ve daha sert olan türlerle birlikte bakılmamalıdır.

Kral Ciklet Üreme

Üremeleri son derece kolaydır ama yavrularını büyütmek bir o kadar zahmetlidir.

Üreme olgunluğuna erişmiş erkekler dişilere kur yaparak kendi çiftleşme alanlarına çağırırlar,bunu yaparken aldıkları renkler görülmeye değerdir.Genç dişiler ilk seferde 40-70 kadar yumurtayı 3 hafta boyunca ağızlarında kuluçka yaparlar.Yaşları ve boyları büyüdükçe yumurta sayısı 200 kadar olabilir.Kuluçka döneminin sonunda (tercihe bağlı olarak)kusturulan kral yavruları mutlaka ana akvaryumdan alınan suya konmalıdırlar.

Yeni doğan yavrular ilk 1 ay boyunca su değişimlerine karşı son derece hassas oluyorlar.İlk 1 ayı atlatana kadar artemia ve ufalanmış yem verebilirsiniz,bu dönemi atlatan kral yavruları inanılmaz bir hızla büyürler.1 yaşına ulaşmış bir kral,eğer iyi bakılmışsa 15-17 cm. olabilir.


You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir