Melek Balığı

Melek balığı akvaryum balıkları içerisinde en ünlü olanlardan bir tanesidir. Bu tür ile birlikte P.dumerilli ülkemizde tanınan melek balıklarıdır.

Melek Balığı Genel Özellikleri

Latince Adı: Pterophyllum scalare

  • Sıcaklık: 24°C – 30°C
  • En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm.
  • En Az Akvaryum Hacmi: 150 litre, akvaryum yüksekliği en az 40 cm olmalıdır.
  • Su Sertliği: 0 – 15 °dH (Çok Yumuşak – Sert)
  • pH: 6.0 – 7.4
  • Davranış Biçimi: Orta derecede agresif
  • Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif
  • Yüzme Seviyesi: Orta – Yüzey
  • Coğrafik Kökeni: Kolombiya, Surinam, Fransız Guyanası, Peru ve Brezilya. Rio Oyapock, Rio Essequibo, Rio Ucayali, Rio SolimÃμes ve ana Amazon havzası dahil olmak üzere çeşitli nehir sistemlerinde bulunur. Ayrıca Brezilya’nın Amapá bölgesindeki çeşitli nehirlerde de bulunur.
  • Yaşam Alanı: Bataklıklar veya sular altında kalmış alanlar, sucul veya nehir kıyısı bitki örtüsünün yoğun olduğu temiz veya killi sularda yaşarlar. Temiz sularda renkleri daha koyu olur.

Melek Balıklarında Cinsiyet Ayrımı ve Eş Tutma

Melek Balıkları fazla sayıda bir akvaryum içerisinde tutulur ise balıklar kendilerine bir eş seçerler. Esas olarak bu balıklara dıştan bakarak cinsiyetlerini ayırmak oldukça zordur. Eğer iki balık, birbirlerini seçmişler ve akvaryum içerisinde birlikte geziniyorlar ise üretici ilk problemini halletmiş olacaktır. Artık bu çiftten başarı ile yumurta ve yavru almak, ayrıca aynı balıklardan dönemler ile çok sayıda yavru üretmek mümkün olabilecektir.

Melek Balığı Beslenmesi

Melek Balığı Hem etçil Hem otçul. Doğada Zoobentosa gibi küçük kabuklular ve suda yaşayan diğer omurgasızlarla ağırlıklı olarak beslenirler. Akvaryum ortamında yetiştirilmiş melekler atalarının aksine pul ve granül yemleri kabul ederler. Canlı ve dondurulmuş yemleri de beğenirler.

Melek Balıkları

Melek Balığı Üreme ve Üretimi

Üretim için en az 80-100 litrelik bir akvaryum gerekecektir. En uygun sıcaklık 26°C’dir. Su biraz nötr’e yakın, çok az asit, pH 6.8 dolaylarında olmalıdır. Akvaryum içinin boş tutulması, herhangi bir bitki, kum veya çakıl konulmaması iyi olur. Sadece balıkların yumurta bırakması için yumurtlama hunisi kullanılır.

Dik bir yüzeye, büyük bir bitki yaprağına düz yumurta dökerler, anne ve baba yumurtaları beraber korur. Üreme için 10-15 balığı bir araya koyup aralarından eş seçtirmek başarı olasılığını arttıracaktır.

Melek Balığı Yavruları Bakımı

Melek Balığı Yavruları yumurtadan çıkması 1-2 gün sürer.Yumurtadan çıkan yavrular 4-5 gün içerisinde yumurta sarılarını tüketirler ve aktif bir şekilde yem aramaya başlarlar.İlk 3-4 gün yavrulara ezilmiş çok iyi pişmiş yumurta sarısı verilir.Bundan sonra Artemia salina larvası verilmeye başlanır.Anaçların yavruları ile bırakılmasının bir sakıncası , bazen anaçların yumurta ve yavruları yemeleridir.Bu nedenler diğer bir yöntem olarak , balıkların bıraktığı yumurtaların hemen su koşulları aynı olan düğer bir akvaryuma alınmasıdır.Yumurtaların alt kısmından biraz kuvvetlice hava verilir ve iyi bir su hareketi sağlanır.Eğer yumurtalar arasında beyazlaşmış yumurtalar görülür ise ,bunlar ölmüş olup küçük bir cımbızla temizlenebilir.Yumurtalardan yavrular çıkınca diğer yumurtalı balıklarda olduğu gibi beslenme yoluna gidilir.Özellikle fazla sayıda yavru üretimi yapma dileğinde bulunanlar yumurtaları ayrı akvaryuma alarak yavru üretme yoluna gitmelidir.

Melek Balığı Fiyatları

Melek Balığı Fiyatı, balığın türüne göre, büyüklüğüne ve bulunduğunuz şehre göre değişiklik göstermektedir. Fiyatı 10 TL başlayıp dediğim nedenlere göre değişebilmekedir.

Daha fazla akvaryum balıkları ile ilgili bilgiler için buradan youtube kanalımıza gidebilirisiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir