Pengasus Köpek Balığı

Pengasus köpek balıkları en çok merak edilen akvayrum balıkların başında gelmektedir. Pengasus balıkları köpek balıklarına benzedikleri için ilk bakışta göründüğü gibi saldırgan değil, barışçıl bir akvaryum balığıdır.

Pengasus Köpek Balığı Özellikleri

 • Latince Adı: Pangasius pangasius
 • Habitatı ve Anavatanı: Hindistanın geniş nehirleri ve çevresi.
 • Beslenme Biçimi: Etçil
 • Davranış Biçimi: Barışçıl
 • Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
 • Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı zor olmakla beraber dişilerin karın yüzgeçleri daha geniş olur.
 • Yüzme Seviyesi: Orta
 • Üreme: Akvaryumda üremesi çok zordur, düz yumurta dökerler.
 • Sıcaklık: 22°C – 28°C
 • En Fazla Büyüdüğü Boy: 100 cm ve üzeri
 • En Az Akvaryum Hacmi: 2000 lt
 • Su Sertliği: Orta – Sert
 • pH: 6.0 – 7.5

Pengasus Köpek Balığı Akvaryumu

Orta boy pengasus köpek balıkları için en düşük akvaryum 250 LT olmalıdır. Kesinlikle ufak teke akvaryumlar kurup bakmaya çalışmayın. En büyük pengasus balıkları için ise ortalam 1000 LT akvaryum ihtiyacı vardır. Akvaryumların üstlerinin kapalı olması şarttır yoksa atlama özellikleri vardır. Ayrıca pengasus balığı için akvaryumunun doğal ortamı taklit edilmesinde yarar vardır. Aydınlatma’nın iyi olması ve kalite filtre yapılması gereklidir. Saklanmaları için Mango köklerinden veya kayalardan oluşan mağara ve kovuklara ihtiyaç duyarlar. Akvaryumunuzu ışıklandırdığınızda kısa bir stres yaşayabilirler.

Pengasus Köpek Balığı Genel Bilgi

Akvaryum balıkları olan pengasus köpek balıkları 10 yıl kadar yaşarlar. Köpek balıklarınıa benzerlikleriyle dikkatleri üstüne toplayan Pengasus ilk bakışta göründüğü gibi saldırgan değil aksine kendi haline barışçıl bir balıktır. Görme yetileri azdır, sudaki titreşimleri algılama yeteneği daha ön plandadır. Fazlasıyla tedirgin olması özelliklerinden biridir, çok hızlı ve kontrolsüz yüzerler, korktukları akvaryumdan dışarı atlayabilecek hızlarda yüzerler, camlara, ısıtcıya çarpabilirler. Geniş akvaryumlarda boyları 1 metreyi bulabilir, doğal olarak yaşadıkları bölgede yerli halkın besin kaynağıdır.

Pengasus Köpek Balığı Beslenme

Pengasus balıkları emlenme konusunda dip yemine ihtiyaç duyabilirler. Bulundukları akvaryumda biyolojik ortam oturmamışsa yiyebilecekleri yosun olmadığı için beslenme düzeninin kaliteli granül yemlerle desteklenmesi önerilir. Artemia, kan kurdu, yem balığı, cırcır böceği ve kurtçuklar reddetmeyeceği yiyeceklerdir. Yemin 5-10 dakikada tamamen bitecek kadar verilmesi gerekir.

Pengasus Köpek Balığı Üreme

Üremeleri çok zordur, yumurtlamaları için karanlık bir ortam, bol akıntı ve kovuklar isterler. Yumurtlama işlemi bittikten sonra yumurtalar mutlaka ayrı akvaryuma alınmalıdır.

Pengasus Köpek Balığı Hastalıkları


Beyaz benek ve mantar ile ilgili hastalıklara çok yatkındır. Diğer kedi balıklarında olduğu gibi beyaz benek hastalığının tedavisi zordur. Çünkü balığın pulları yoktur. Neredeyse tüm beyaz benek ilaçlarının diğer türlere göre kedi balıklarında yarı yarıya etkili olduğu söylenebilir. Korunmasız vücudu yaralanmalara çok müsaittir. Kolay ürken bir tür olduğu da düşünülünce bakımına fazladan özen gösterilmelidir. Pulları olmadığından hastalık tedavisinde potasyum permanganat ya da bakır içeren ilaçlar kullanılmamalıdır. Malahit yeşili ve formalin ise normal dozun yarısı ya da çeyreği kadar verilmelidir. İlaç kullanırken ekstra dikkat edilmelidir.

Pengasus Köpek Balığı Fiyatları

Pengasus Köpek Balığı fiyatları yere göre konuma göre yaşadığınız şehre göre değişmektedir. Ama en küçük boy pengasus köpek balığı fiyatı 15 TL den başlamakta ve boy oranına göre artmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir