Plati Balığı

Akvaryuma koyduğunuz anda bir anda güneşin batışı efektini suyun içinde görmek, plati balığının en önemli özelliklerinden biri. Zaten ona bir anlamda Plati Balığına ateş balığı denmesinin nedeni de bu ateş kırmızısı rengi.

Plati Balığı Özellikleri

Latincedeki İsmiXiphophorus Maculatus
Coğrafik KökeniOrta Amerika
Beslenme BiçimiYem konusunda çok seçici değillerdir, pul yemi ve granül hatta bond yemi severek yerler. Haftada bir bitkisel (haşlanmış kabak, ıspanak, labada vb) beslemek sindirimlerini rahatlatacaktır.
Davranış BiçimiAz Agresif
Kendi Türlerine DavranışıAz Agresif
Yüzme SeviyesiOrta – Yüzey
Cinsiyet AyrımıDişiler iri olur ve gonopod bulunmaz. Erkeklerde gonopod bulunur.
ÜremeCanlı doğum yaparlar. Yavrular anne karnından çıktıktan bir kaç saniye sonra yüzmeye başlar.
Sıcaklık24°C – 28°C
En Fazla Büyüdüğü Boy7 cm. civarına kadar büyür
En Az Akvaryum Hacmi60-90 Litre
Su SertliğiOrta – Sert
Ph6.6 – 7.5

Plati Balığı Akvaryumu

Hem kendi türleriyle, hem de diğer türlerle iyi geçinen barışçıl balıklardır. Bitkilendirilmiş, sakin ve küçük balıkların yaşadığı her türlü karma akvaryuma kolaylıkla uyum sağlayabilirler.

En az 2 çiftlik gruplar halinde bakılmaları önerilir. Lepistes, ay moli gibi diğer barışçıl canlı doğuranlarla ve neon balığı, rasbora, labirentliler ve bazı cüce çiklitler gibi küçük sakin balıklarla birlikte yaşayabilirler.

Akvaryumlarının cryptocoryne wendtii, vallisneria spiralis, anubias barteri, vesicularia dubyana ve sagittaria gibi dayanıklı türlerle bitkilendirilmesi önerilir. Salvinia, lemna minor (su mercimeği) ve pistia gibi su üstünde yüzen bitkiler yavru platilerin saklanmaları ve beslenmeleri için çok yararlı olurlar.

Plati Balığı Besleme ve Bakımı

Plati balığı iyi beslenirlerse gelişmeleri hızlı olur. Platilerin yemlenme ve bakımları kolaydır. Akvaryumcularda satılan normal yemlerle herkesin kolayca besleyebileceği bir balıktır. Ara sıra haşlanmış ıspanak verilmesi yararlı olur. Canlı yemleri de sever.

plati balıkları
??????????

Plati Balığı Üremesi

Plati balıkları canlı doğuran balıklardır. Üremeleri kolaydır. Yetişkin plati balıkları 10 ila 50 arası yavru doğurabilir. Dişilerin sağlıklı üremesi için bol bitkisi olan başka bir akvaryuma geçmesi daha sağlıklı olabilir. Bitkilerin içinde olan balık daha az strese girecektir ve böylelikle stressiz doğum, daha az yavru kaybına neden olacaktır. Yavrular doğduktan sonra içgüdüsel olarak saklanma ihtiyacı hissederler ki bu ihtiyaç 2 ayı bulur. 3-4 aydan sonra artık ergenliğe ulaşmış olurlar. Platiler henüz yavruyken dahi renklidir. Rengini tam olarak alması ve akvaryumumuzu festival renklerine bulaması yaklaşık 2-3 haftada gerçekleşebilir. Dişi doğum yaptıktan sonra yavruları yine akvaryumun suyu ile beslenen başka bir kaba almanız daha uygun olabilir. Böylece yavruları, büyük balıkların gazabından da korumuş olursunuz. Hamile dişiyi ayırt etmek kolaydır çünkü direkt kanı büyür. Ayrıca ana yüzgecine yakın bir yerde siyah renkli bir benek oluşur. Bu siyah nokta, yavruların gözleridir aslında. Doğum yaklaştığı zaman dişi plati balığınız kendini sessize alabilir yani yalnızlığı tercih edebilir ya da çekingenleşebilir. Bazen yemeği bile reddedebilir. Karnı günden güne şişer ve vakti geldiğinde bebeklerini dünyaya getirir.

Plati Balığı Cinsiyet Ayrımı

Erkek platilerin karın yüzgeçlerinin hemen arka bölümünde üçgen şeklinde anal açıklığının yanında geriye doğru uzanmış tüp şeklinde bir organ bulunmaktadır. Gonopod  isimli bu organ aracılığıyla üremesine devam etmektedir. Dişi platinin anal yüzgeci ise karın bölgesinde yer alan yüzgeç gibi üçgen şekline benzetilebilir.

Plati Balığı Fiyatı

Plati balığı fiyatları yaşadığınız şehre göre değişiklik gösterecek olup 5 TL gibi başlangıç fiyatı vardır. Büyüklüklerine göre değişebilmektedir.

Plati Balığı Türleri

  • Mavi ya da yeşil plati balığı
  • Kan kırmızı plati balığı
  • Siyah plati balığı
  • Günbatımı (Sunset) plati balığı
  • Altın renkli (Golden) plati balığı

Daha fazla akvaryum balıkları ile ilgili videolar için buradan kanalımıza gidebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir