Zebra Ciklet Balığı

Zebra Ciklet Balığı dayanıklı yapıda olmaları ve kavgacı özellikleri ile dikkat çeken, akvaryum balıkları ile ilgilenmeye yeni başlayanların çokca tercih ettiği bir balıktır. Orta Amerika’nın Costa rica bölgesinin ana vatanları olarak bilindiği balık cinsleri, zebra çiklet balığı olarak bilinmektedir.

Zebra Ciklet Balığı Genel Bilgi

Zebra çiklet balıklarının, beyaz zebra ve siyah zebra olmak üzere iki cinsleri bulunmaktadır. Balıklar ile hobi maksadı ile ilgilenenler, beyaz zebra balığına albino zebra demektedirler. Uygun ortam koşulları sağlandığı takdirde, ömürleri 10 yıla kadar uzayabilmektedir. 10 yıllık yaşam süresi boyunca boyları 10 ile 14 cm. aralığında gözlenmektedir.

Duygusal Balık Zebra Ciklet Balığı

Fransa’da yapılan araştırmaya göre, dişi zebra ciklet balıkları sevdiklerinden uzak kaldıklarında insanlar gibi mahzunlaşıyor ve hayata daha umutsuz bakıyor.

Balıkların ruh halini incelemek hiçbir zaman bir bilim dalına dönüşmedi belki ama bilim insanları, bu dişi akvaryum balıklarının eşleriyle ayrı düştükleri zaman karamsar bir ruh haline büründüklerini ortaya koydu.

zebra ciklet balıkları

Zebra Ciklet Balığı Akvaryumu

Zebra ciklet balığı için en az 80 il 120 litre aralığında akvaryum tercih edilmelidir. Akvaryum su sıcaklığı, 22 ile 27 derece aralığında bulunmalıdır. Su ph değerinin ise, 7,5 ile 8,5 arasında olmasına dikkat edilmelidir. Akvaryumlar içerisinde saklanma yeri bulunmasına dikkat edilmelidir.

Zebra Ciklet Balığı Beslenmesi

Akvaryum balıkları türlerinden olan balık, bildiğimiz diğer ciklet balıklarından beslenme farkı yoktur aslında. En çok dikkat edeceğimiz şey kaliteli yemler kullanılmasıdır.

Zebra Çiklet Balığı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Zebra çiklet balığı cinsiyet ayrımı kolaylık ile yapılabilmektedir. Dişi zebra çiklet balığı karın kısmında turunculaşma biçiminde bir renk görülmektedir. Özellik ile çiftleşme döneminde, turuncu olan bu renk, aşırı bir kızarıklığa dönüşmektedir. Erkek zebra çiklet balığı ise, bu renklere sahip bulunmamak ile birlikte bir süre sonra kafa yapmaktadır.

Ciklet Balığı ve diğer tür akvaryum balıkları hakkında geniş bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir